SPEECHPRESSO
Ott volt minden reggel. Ugyanott ült. Ugyanúgy köszönt. Ugyanúgy segített mindenkinek. Aztán egyik nap már nem jött be. És amikor hívtad, csak annyit mondott: „Köszi, de már nem aktuális.”
A DISC zöld személyiségtípus nem ordít. Nem csapkod ajtót. Nem ír passzív-agresszív e-maileket. A zöld egyszerűen eltűnik. És ha eddig azt hitted, hogy minden rendben volt vele, akkor ideje újragondolni, hogyan figyelsz oda a csendes kollégáidra.
A zöld típus stabil, empatikus és segítőkész. Ő az, aki a háttérben tartja egyben a csapatot. De pont ezért is ő az, aki a leghosszabb ideig nem szól, ha baja van – és pont ezért lesz sokszor túl késő, amikor észreveszed, hogy valami nem oké.
A legnagyobb félreértés, amit egy zölddel kapcsolatban elkövethetsz, az ez: azt hiszed, hogy a csend = elégedettség. Pedig nála a legtöbbször ez csak csendben tűrést jelent. És a tűrésnek mindig van határa.
A DISC zöld típus nem a reflektorfényre vágyik – csak biztonságra, kiszámíthatóságra, tiszteletteljes légkörre. Amikor ezt nem kapja meg, nem kezd el vitázni. Inkább befelé fordul. És mikor már nem lát kiutat, akkor egyszerűen továbblép. Szó nélkül.
Az a baj, hogy mire észreveszed, már nem tudsz mit mondani. A zöld ugyanis nem most döntött – csak most merte kimondani.
Ez a cikk róla szól. És rólad is – ha volt már olyan kollégád, aki mindenki kedvence volt, aztán egyszer csak kilépett.
És te csak annyit tudtál mondani:
Miért nem szólt?
Ő az, aki sosem kér visszaigazolást. Nem panaszkodik, nem vitatkozik, nem kéri ki magának a túlterhelést. Inkább megoldja. Csendben. Mindig.
A DISC zöld viselkedéstípus olyan, mint egy jó szoftver: a háttérben, megbízhatóan fut, nem zajong, és csak akkor veszed észre, mennyire fontos, amikor hirtelen leáll. És akkor kezded kapkodva keresni a hibaüzenetet.
Pedig jelzett. Csak nem úgy, ahogy te szoktál. Nem írt dühös Slack-üzeneteket. Nem vágta rád az ajtót. Nem jelentkezett be „egyeztetni”. Egyszerűen csak visszahúzódott. Egyre csendesebb lett. Egyre kevésbé mondta azt, hogy „oké, megoldom”. És amikor már a harmadik kérésedre sem jött válasz – akkor esett le, hogy valami baj van.
A zöld típus nem dramatizál. Inkább csendben a háttérbe húzódik.
És pont ezért olyan veszélyes nem észrevenni, amikor fárad. Mert miközben te épp azon vagy, hogy lecsapd a következő határidőt vagy tűzoltást, ő már napok óta próbálja kitalálni, hogyan mondhatná el, hogy nem bírja.
A legmegbízhatóbb embered lehet. De ha nem érted, hogyan működik, akkor te leszel az oka, hogy felmond.
És akkor majd úgy emlékszel rá: „ő volt a legcsendesebb – és ő okozta a legnagyobb meglepetést.”
Pedig valójában mindig is mondta. Csak nem szavakkal.
Egy DISC zöld típusú kolléga nem fog vitatkozni veled. Nem fog e-mailben jelezni, nem fog beléd állni egy one-on-one-on, és nem fog megsértődve kivonulni a megbeszélésről.
Ő csendben marad.
És te ebből rendszerint azt a következtetést vonod le, hogy „nincs baj”. Mert nem szólt. Nem kérdezett vissza. Nem ellenkezett. Pedig lehet, hogy fejben már háromszor elment a cégtől.
A zöld típus nem konfliktuskerülő – csak máshogy kezeli a feszültséget. Nem robban, hanem visszavonul. Nem mondja, hogy gond van – hanem elcsendesedik. És ha ezt nem veszed észre, akkor a legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, hogy természetesnek veszed a jelenlétét.
A DISC nem skatulyáz. Nem mondja, hogy valaki „ilyen ember”. A DISC egy viselkedési modell. Azt mutatja meg, hogyan reagálunk bizonyos helyzetekben – és mire van szükségünk ahhoz, hogy jól működjünk.
A zöld típus viselkedése nyugodt, támogató, békés. De ez nem azt jelenti, hogy nem érzi a feszültséget. Csak nem fogja rád zúdítani. Előbb inkább elengedi magában. Aztán a csapatot. Aztán a céget.
És mire te rájössz, hogy nem volt minden rendben – ő már túl van rajta.
Ha van valaki a csapatodban, aki mindig nyugodt, mindig készséges, mindig azt mondja, hogy „nekem mindegy” – kezdj el figyelni rá. Mert ha soha nem konfrontál, az nem azt jelenti, hogy nincs véleménye.
Csak azt, hogy te még nem teremtettél biztonságos teret, ahol el is meri mondani.
A legtöbb ember fejében az összeomlás látványos dolog: kiabálás, könnyek, lecsapott laptop. A zöld típusnál nem. Nála az összeomlás csendben történik.
Nincsenek jelenetek. Nincsenek viharos e-mailek. Csak egyre rövidebb válaszok. Egyre több „ma nem érek rá” és „nincs hozzáfűznivalóm”. Aztán egy nap már nincs ott a megbeszélésen. És te csak annyit hallasz: „szabadságon van”. Aztán: „felmondott”.
A zöld típus összeomlása nem hirtelen jön. Hosszú folyamat. A feszültség, amit lenyelt. A vélemény, amit nem mondott ki. Az apró sérelmek, amiket túl kicsinek érzett ahhoz, hogy szóvá tegye. És a végén már nem érzi, hogy számít, amit gondol.
A legriasztóbb az egészben: kívülről mindvégig úgy tűnik, hogy minden rendben.
És ezért veszélyes, ha csak a látványos jelekre figyelsz. A zöld típus belül csúszik szét. És pont azért, mert nem akar problémát okozni, sokáig visel. Helyetted is.
A csapat stabilitását sokszor nem a hangos vezetők, hanem ezek a halk jelenlétek adják. És amikor kiesik közülük egy, a csapat is meginog.
A zöldeket nem lehet rávenni, hogy „nyíljanak meg” – de lehet nekik olyan teret adni, ahol biztonságosnak érzik, hogy megszólaljanak. Ha ezt nem teszed meg időben, csak annyit fogsz látni, hogy „valamiért nem működünk olyan jól, mint régen”.
És nem fogsz emlékezni, mikor kezdődött. Csak azt érzed majd, hogy elveszett valami, amit nem tudsz megnevezni.
„Nekem jó így is.”
„Ahogy ti gondoljátok.”
„Nem akarok vitát.”
– klasszikus zöld mondatok. Békés, együttműködő, lojális – legalábbis látszólag.
De mi van, ha a „nekem mindegy” nem valós egyetértés, hanem védekezés?
A DISC zöld viselkedési stílus nem konfrontál, mert a konfliktus számára nem egy vita – hanem veszély. Egy olyan helyzet, ahol elvesztheti a kapcsolódást. Ahol ő lehet a „rosszfej”. Így inkább visszalép. Elengedi. Rábízza másra a döntést. És ezzel együtt a felelősséget is.
Ez azonban nem mindig jelenti azt, hogy valóban elégedett az eredménnyel. A zöld gyakran a lojalitás álarca mögé bújik, miközben legbelül mást gondol. Csak nem meri elmondani – vagy már nem hiszi, hogy számítana.
Ez a viselkedés hosszú távon veszélyes is lehet: Felhalmozódik benne a frusztráció. Úgy érzi, hogy nem veszik komolyan. Elkezd passzívvá válni – és egy idő után már nem is akar hozzászólni.
A legnagyobb félreértés, amit egy zölddel kapcsolatban elkövethetsz, hogy a csendjét beleegyezésként értelmezed.
Pedig a csend gyakran csak annak a jele, hogy már lemondott róla: meghallgatnák.
A lojalitás nem azt jelenti, hogy valaki mindig mindenbe beleegyezik. Hanem azt, hogy fontos neki a kapcsolat – annyira, hogy még a saját véleményét is hajlandó háttérbe szorítani miatta.
De ez a lojalitás nem végtelen. És amikor elér egy pontra, már nem azt fogja mondani, hogy „nekem mindegy” – hanem azt, hogy „elég volt”.
Hogyan bánj jól egy DISC zölddel – mielőtt késő lenne?
A zöld típus nem panaszkodik. Nem konfrontál. Nem jelzi hangosan, ha valami bántja. És pont ezért sokszor túl későn vesszük észre, hogy baj van.
De van jó hír: a zöldekkel való kommunikáció tanulható. Nem bonyolult – csak másfajta figyelmet igényel.
Ne vedd természetesnek a csendet
Ha egy zöld típusú kolléga egyre kevesebbet szól hozzá, egyre gyakrabban mondja: „nekem mindegy” – az nem biztos, hogy a béke jele. Lehet, hogy csak visszahúzódott, mert azt érzi: nincs hatása a dolgokra.
Figyelj a csendekre. Néha többet mondanak, mint egy hangos vita.
Kérdezz – de ne faggass
A zöldeknek idő kell. Ha kérdezel, adj neki teret, hogy megfogalmazza, mit gondol. Ne told, ne sürgesd – és főleg ne kritizáld rögtön. Ha érzi, hogy biztonságban van, sokkal többet fog megosztani, mint hinnéd.
Adj neki döntési kereteket
A „Mit akarsz?” kérdés a zöld számára ijesztő. Inkább mutass neki két-három opciót, és kérdezd meg, melyik esik jobban kézre. Ez segít neki, hogy felelősséget vállaljon – anélkül, hogy úgy érezné sarokba szorítottad.
Ismerd el, amit csendben tesz
A zöld típus gyakran háttérben dolgozik, stabilizál, támogat – zaj nélkül. Ha nem mondod ki, hogy ez érték, ő sem fogja. Egy-egy őszinte elismerés csodákra képes: megerősíti benne, hogy számít, amit tesz.
Ne várd meg, míg kilép
A zöld nem fog nyíltan konfrontálódni – de ha túl sokáig figyelmen kívül hagyják, egy nap felmond. Csendben. Látszólag váratlanul. Pedig jelezte – csak nem hallottad meg.
A jó hír: van kulcs a zöldekhez. Lehet velük jól együttműködni. Csak máshol vannak a kapcsolódási pontok, mint a hangosabb, direkt típusoknál.
És ha egyszer elkezdenek bízni benned – akkor csendben egy egész csapat tartóoszlopává válnak.
A zöld típus nem harsány. Nem tolja magát előre. Nem uralja a meetinget. De ha van türelmed lehalkítani magad – megtanít arra, amit a legnehezebb elsajátítani: a valódi figyelemre.
Hallgatni nem passzivitás – hanem figyelem
A zöld nem azért nem beszél, mert nincs véleménye. Azért hallgat, mert közben mérlegel. Figyel. Finoman érzékeli a hangulatokat, a feszültséget, a kimondatlan igényeket. És ha végre elmondja, mit gondol – az többnyire pontos, átgondolt és bölcs.
Tőle tanulhatod meg, hogy nem kell mindig elsőként megszólalni ahhoz, hogy hatásos legyél.
A lojalitás nem elavult
A zöldek nem cserélnek munkahelyet hetente. Nem az önmegvalósításért dolgoznak, hanem azért, hogy valamihez tartozzanak. Hosszú távon. Halkan, de következetesen.
Ha engeded, hogy önmaga lehessen, olyan stabilitást épít, amit semmilyen onboarding folyamat nem pótol.
A legfontosabb dolgokat nem kiabálni kell
A zöld emlékeztet rá, hogy a kapcsolat nem hangosság kérdése. Hogy lehet közösséget építeni figyelemmel, türelemmel, jelenléttel – nem csak stratégiával és célkitűzésekkel.
A kérdés csak az: képes vagy-e annyira lelassulni, hogy meghalld?
Nélküle nem lesz csapat – csak emberek egymás mellett
Egy zöld típus az, aki észreveszi, ha valaki fáradt. Aki megkérdezi, hogy „Segítsek?” – mielőtt még bárki szólna. Aki inkább háttérbe vonul, mint hogy konfliktust generáljon – de éppen ezzel tart egyben mindenkit.
Ha elég csend van körülötte, hogy kibontakozzon, akkor láthatod meg: a legmélyebb tanulás nem a szavakban van, hanem a jelenlétben.
Nem ők beszélnek a legtöbbet. Nem ők kérnek fizetésemelést. Nem ők állnak a reflektorfényben.
De ott vannak. Napról napra. Segítenek, amikor nem kérjük. Maradnak, amikor más már feladta. Csendben húzzák a rendszert – míg egy nap el nem engedik.
A zöld típus nem a drámáról ismerhető fel. Hanem arról, hogy amikor eltűnik, akkor vesszük észre, mennyi mindent tartott egyben. És hogy mennyire nem figyeltünk rá.
A legtöbb zöld nem hirtelen dönt. Már régóta fáradt. Már többször elmondta, csak nem hallottuk meg. Már jelezte a csenddel, a visszahúzódással, a halk „jó, mindegy”-ekkel.
De túlharsogta őt a rendszer. A mi zajunk. A mi döntéseink. A mi pörgésünk.
És amikor kilép – nem hibáztathatjuk érte. Csak tükörbe nézhetünk.
Mert minden csapatban van legalább egy ember, akinek a lojalitása tartja mozgásban a többieket.
És a kérdés nem az, hogy meddig bírja ő – hanem az, hogy mikor vesszük végre észre, hogy szüksége van ránk.
Mielőtt késő lenne, tegyél fel egy egyszerű kérdést:
Ki az a csendes háttérember a csapatban, akitől még sosem kérdezted meg: Te hogy vagy?
Egy zöld típus nem tolakszik. Nem panaszkodik. Csak teszi a dolgát – amíg csak tudja.
Némi odafigyelés, egy biztató kérdés és a valódi aktív figyelem elég lehet ahhoz, hogy ne sétáljon ki csendben az ajtón.
Mert nem a leghangosabbak tartják össze a csapatot – hanem azok, akik minden nap ott vannak, észrevétlenül.
És ha figyelsz rájuk, nemcsak egy jó kollégát tartasz meg – hanem észreveszed azt is, amit eddig túlkiabált a világ.
Elsőként kapod meg az új anyagokat, tippeket és videókat, amik segítenek jobban megszólalni és kapcsolódni másokhoz!
0 % bonyolult szaknyelv vagy értelmetlen bullshit
100 % közérthető kommunikációs tipp azonnal gyakorlatba ültethető módon
Hetente egyszer az e-mail fiókodba szállítva, ha tetszik maradsz, ha nem leiratkozol.
Itt add meg az adataidat és mi küldjük a kommunikációs tippeket szórkoztató formában!
Jöhetnek hetente előadói tippek? Iratkozz fel hírlevelünkre!