SPEECHPRESSO
Avagy amikor a lelkesedés idegesít
Van az a típus, aki egy egyszerű hétfő reggeli státuszmeetingen is olyan átéléssel meséli el a reggeli kávézását, mintha a TED-en lenne. Miközben te próbálod összerakni a heti roadmapet, ő már a harmadik sztorinál tart, és még csak annyit kérdeztél:
- Készen van a prezentáció?
És nem, nem arról van szó, hogy ne akarna haladni. Ő így halad. Lelkesedéssel. Kapcsolódással. Beszélgetéssel. Hangos nevetéssel és ötlettel, aminek elsőre semmi értelme, de aztán kiderül, hogy van benne valami. Ő a sárga típus. És pont úgy működik, ahogy az neki természetes.
A baj csak az, hogy te nem így működsz. Te Excelben gondolkozol, ő GIF-ekben beszél. Te heti riportban látod az előrehaladást, ő meg abban, hogy milyen jó volt a közös ötletelés. Aztán elfelejti visszaküldeni a fájlt, amit kértél. De nem rosszindulatból. Egyszerűen csak elsodorta az élet.
A DISC modell segít megérteni, hogy nem mindenki az alapján ítélhető meg, hogy mennyire tartja be a határidőt vagy hány bullet pointot ír egy e-mailbe. A sárga nem precíz – de kreatív. Nem rendszerszintű – de kapcsolódik. És ha elismerést kap, szárnyal. Ha állandóan piszkálják a hiányosságaiért, bezár.
Az a mondat, hogy „nem lehet vele normálisan haladni” – csak akkor igaz, ha „normálisnak” a saját működésedet tekinted. De mi van, ha a haladás nem mindig lineáris? Mi van, ha a kapcsolat, a légkör, a lelkesedés is eredmény? Mi van, ha nem őt kell átalakítani, hanem a működési kereteket kell újragondolni?
A sárga nem robot. Ő az energia. A csapat lelke. A hangulatfelelős, az ötletgyáros, az, aki tud lelkesedni akkor is, amikor már mindenki más csak túlél.
És ha ezt egyszer megérted, már nem idegesít – hanem hálás leszel érte.
A sárga típusú kollégának annyi sztorija van, hogy a Netflix sírva könyörög értük. Mielőtt bármit kérnél tőle, már mesél. Arról, mi történt reggel a buszon, hogyan szólt be a kutyás néni a boltban, és hogy miként jutott eszébe egy új ötlet a prezentációhoz – ami még nincs kész. De majd lesz. Hamarosan. Talán.
A DISC modell sárga típusa nem az időmenedzsment bajnoka. De nem azért, mert trehány. Hanem mert más az időhöz való viszonya. A pillanatban él, nem az Outlook Calendarban. Ami téged frusztrál – az őt inspirálja. Amit te „anomáliának” látsz – az számára kreatív szabadság.
A sárga nem a határidőt nézi, hanem a lendületet. Nem azt kérdezi, „kész van?”, hanem azt, „él még az ötlet?” És igen: néha képtelen időben reagálni, koncentrálni, vagy emlékezni arra, hogy pontosan mit is kellett volna visszaküldeni péntekre. Mégis: olyan emberi energiát hoz, amit semmilyen hatékonysági mátrix nem tud pótolni.
Hogyan kezeld?
- Tereld finoman, de ne vágd el.
- Kérdezz rá a konkrétumokra, de ne vedd el a lelkesedését.
- Adj neki kapaszkodót, vizualizáld a folyamatot – de ne akard Excel-tábla szerint élni az életét.
A DISC nem azért hasznos, hogy címkézz – hanem hogy megérts. Ha felismered a sárga típus működését, könnyebb lesz nem a káoszt látni benne, hanem a kapcsolódás igényét.
Mert lehet, hogy háromszor elkalandozik – de közben olyat mond, ami előrébb visz. Ha hagyod, hogy önmaga legyen, nemcsak inspirálni fog – hanem végül be is fejezi a munkát. Csak lehet, hogy előbb még mesél egy sztorit.
A sárga típus nem azért nem reagál azonnal az e-mailedre, mert nem érdekli a projekt. És nem azért felejt el becsatolni egy fájlt, mert link. Egyszerűen más üzemanyag hajtja.
Míg egy kék típus a szabályrendszertől kap biztonságot, a sárga típus a lelkesedéstől kap szárnyakat. Akkor kezd el igazán működni, amikor érzi, hogy szabad, kíváncsi lehet, és van benne valami, amitől ő is felvillanyozódik. Ha megmondod neki, hogy "ezt muszáj holnapig megcsinálni", ne lepődj meg, ha csak holnap délben kezd neki. De ha azt mondod: "Ez egy izgi lehetőség, szerintem te tudnád igazán jól megcsinálni", már nyúl is a telefon után, hogy elkezdje.
A DISC szerint a sárga típus belső motivációja az elismerés, a szabadság és a kapcsolódás. Ha ezeket megkapja, hajlandó olyasmire is, amit máskülönben messziről kerülne. Például befejezni egy riportot. Vagy időben csatlakozni egy meetingre.
Ami biztosan nem működik vele, az a rideg, személytelen utasítás, a száraz, motiválatlan feladatlista vagy a burkolt (vagy nyílt) fenyegetés. Ezekre maximum udvariasan bólint, de belül tiltakozik – vagy egyszerűen nem veszi komolyan. Ezzel szemben akkor kezd el igazán működni, ha látja, mihez van köze, ha kap választ arra, miért éri meg – neki is, másoknak is –, és ha nem végrehajtóként, hanem partnerként kezelik a folyamatban.
A sárga típus nem könnyen szabályozható – de szenvedélyesen tud dolgozni, ha érzi, hogy értelme van annak, amit csinál. És ha nem akarod újra és újra noszogatni, nem a kontrollt kell fokoznod – hanem a kapcsolatot erősítened.
Ne próbáld megnevelni. Inkább találd meg azt, ami beindítja. Mert akkor nemcsak reagálni fog – hanem túl is teljesíti azt, amit kértél.
Avagy mit kezdj egy sárga típusú munkatárs időmenedzsmentjével.
Vannak emberek, akiknek a határidő szent és sérthetetlen. A sárga típus nem ilyen. Számára a határidő nem végső pont, inkább iránytű. Egy jó ötletért, egy váratlan helyzetért vagy egy izgalmas beszélgetésért simán odébb tol egy betervezett feladatot. Nem szabotálni akar – csak épp másként méri az idő értékét.
A sárga típus számára az energia, a lelkesedés és a kapcsolódás fontosabb, mint egy státuszfrissítés valamelyik táblázatban. Ha úgy érzi, egy feladat elvesztette az értelmét, vagy már nem hoz örömöt, elveszíti az érdeklődését. És ha közben valaki más lelkesedni tud egy új irányért, a sárga már fordul is utána.
Ez nem trehányság. Ez értékalapú döntés. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lenne szükség keretekre – csak nem szabad rideg szabályokkal megfogni. A kulcs a miértek megmutatása: ha a sárga látja, miért fontos egy határidő, és hogyan kapcsolódik az egészhez, sokkal nagyobb eséllyel viszi végig. És ha még azt is érzi, hogy számít a hozzájárulása – akkor időre is megérkezik. Legalábbis majdnem.
Első ránézésre olyan, mint egy emberi konfettieső: hangos, vidám, szórakoztató – de nem biztos, hogy tudod, mit kezdj vele egy határidős projekten. A sárga típus sokak szemében a káosz nagykövete: aki mindig túl sokat beszél, akitől zsong a fejed, aki mindenhez hozzá akar szólni. De ha egy lépéssel hátrébb lépsz, észreveszed: nem zavarni akar – csak kapcsolódni.
A sárga nem azért dobálja az ötleteit, mert nem tiszteli a kereteket. Azért, mert a kreativitása túlcsordul. Nem azért nevet hangosan, mert komolytalan – hanem mert az örömön keresztül építi a kapcsolatot. És ha nem érted, mit keres a csapatban, talán csak rossz lencsén át nézed.
Nem fog rendet tenni a dokumentumstruktúrában, nem ő vezeti majd az Excelben a haladást. De ő az, aki összehozza az embereket. Aki lelkesít, amikor már mindenki fáradt. Aki feldobja a reggelt egy jó sztorival, és új lendületet ad, amikor épp elakadnátok. Ő a csapat motorja – csak nem biztosan úgy, ahogy megszoktad.
A sárgát nem rendszerezni kell – hanem jól pozicionálni. Ha hagyod, hogy abban legyen jó, amiben igazán jó, akkor nem szétzilálja a csapatot, hanem életet visz bele. És hidd el: egyetlen lelkesítő mondatával többet tehet egy projektért, mint egy újabb státuszmeeting.
Képzeld el ahogyan elkezdődik a megbeszélés... Te még a napirendet keresed, ő már mesél. Nem kisiklatni akarja az egészet. Csak sárga. Neki a meeting nem egy feladatlista kipipálása – hanem kapcsolódás, inspiráció, közös gondolkodás. És ha ezt nem veszed észre, hamar jön az idegbaj: „Miért nem lehet vele normálisan haladni?”
A sárga nem direkt veszi el az időt. Ő az, aki feldobja a hangulatot, oldja a feszültséget, átlátja az összképet. De ha túl szűk keretbe szorítod, megfullad. Ha folyton félbeszakítod, elhallgat. És ha csak annyit hall vissza, hogy „lépjünk tovább”, akkor egy idő után tényleg tovább is lép – csak nem a témában, hanem tényleg ki fog csekkolni.
A túl strukturált, túl száraz meeting a sárga típus lassú halála. Mert nem tud kapcsolódni. Nem érzi, hogy számít. Pedig neki nem a szónoklat a lételeme, hanem a kapcsolat. Az a pillanat, amikor együtt nevettek valamin, és utána könnyebben jön a döntés is.
A megoldás? Tartsd keretek között a fókuszt, de hagyj neki levegőt. Hallgasd végig – és ha elkalandozik, tereld vissza finoman. Ne vágj a szavába, hanem kérdezz. Ne csak hatékonyságot várj tőle – hanem engedd, hogy hozzáadja azt, ami benne van: a lendületet, az ötleteket, a közösségi élményt.
Mert ha jól bánsz vele, a meeting nem hosszabb lesz – hanem élhetőbb. És lehet, hogy végül pont az ő lelkesedése mozdítja ki a csapatot a holtpontról.
A legtöbben ott rontjuk el, hogy meg akarjuk nevelni a sárgákat.
„Legyen már kicsit koncentráltabb.”
„Ne beszéljen annyit.”
„Tartsa már be végre az időkeretet.”
De mi lenne, ha nem a sárgát akarnánk beilleszteni a rendszerbe – hanem azt néznénk meg, mit tanulhatunk tőlük?
Mert a sárga típus nem a rendetlenség szobra. Hanem a kapcsolódásé. A flow-é. Az élő kommunikációé.
Ő az, aki emlékeztet minket arra, hogy emberek dolgoznak a cégnél – nem csak funkciók és szerepek. Hogy néha a sztori többet old, mint egy újabb szabályzat. Hogy a motiváció nem mindig a KPI-okból, hanem a közös nevetésekből születik.
A sárga azt tanítja: az inspiráció maga a hajtóerő.
Lehet, hogy a sárga típusú kollégád reggel sztorival kezd, délben új ötlettel áll elő, és estére semmit sem zárt le, amit elkezdett.
Lehet, hogy már többször elképedtél, hogyan lehet ennyi energiával ennyire másképp dolgozni.
De lehet, hogy nem káosz, amit látsz – csak egy másik ritmus.
Egy olyan emberé, aki beszél, mert kapcsolódni akar. Aki elkalandozik, mert lát egy új lehetőséget. Aki nem azért felejt el dolgokat, mert nem érdekli, hanem mert másképp szűri az információt.
És ha egyszer leülsz vele, nem kioktatni, nem megszerelni, csak meghallani – akkor történik valami.
A káosz értelmet nyer.
A szétszórtság mögött ember lesz.
A félreértésből egyetértés.
Mert a kommunikáció nem kontroll – hanem kapcsolat.
És egyetlen beszélgetésre vagy attól, hogy a káoszból inspiráció legyen. Csak tudd, mit kérdezz. És tudd, hogy a válasz lehet egy történet lesz. De abban ott lesz minden, amit hallani érdemes.
Elsőként kapod meg az új anyagokat, tippeket és videókat, amik segítenek jobban megszólalni és kapcsolódni másokhoz!
0 % bonyolult szaknyelv vagy értelmetlen bullshit
100 % közérthető kommunikációs tipp azonnal gyakorlatba ültethető módon
Hetente egyszer az e-mail fiókodba szállítva, ha tetszik maradsz, ha nem leiratkozol.
Itt add meg az adataidat és mi küldjük a kommunikációs tippeket szórkoztató formában!
Jöhetnek hetente előadói tippek? Iratkozz fel hírlevelünkre!